Picos – tai daugiau nei tik maistas. Picos istorija glūdi ne tik skaniuose skoniuose, bet ir įdomiose legendose bei neįprastuose faktuose. Už šio kasdienio patiekalo slypi daug paslapčių, kurios priverčia mūsų akis ir skonį iš naujo atsiverti. Šios įdomios legendos bei neįprasti faktai tikrai praturtina picos paveldą.
- Picos istorijos prasideda senovės Egipte ir Graikijoje, kur buvo kepamos duonos lopšiai, panašūs į šiuolaikines picas. Graikai įdarinėdavo duonos lopšius medumi ir padažais. Tačiau tik antikinėje Romoje pasirodė tikra pica, kai tešlą kepė ant ugnies su įvairiais užpildais, tokiais kaip sūris ir medus.
- Pasakojama, kad 1889 m. Neapolio picerijoje karalienė Margherita užsisakė picą su šviežiais pomidorais, mozzarella sūriu ir šviežiais bazilikais – spalvų derinys atitiko Italijos vėliavos spalvas. Picerijos šefas Raffaele Esposito šią picą pavadino karalienės Margheritos vardu. Ši picos versija tapo viena populiariausia, įtvirtindama tradicinę pomidorų, mozzarella sūrio ir bazilikų derinį.
- Indijoje picos gaminamos su tikslu pripildyti skonį ir aromatą, o ne tik suteikti sotumo, todėl jos gali būti švelniai prieskoniškos arba aštrios.
- Be legendų, picų istorijoje yra ir neįprastų faktų. Vienas toks yra tai, kad pirmosios picos buvo iš tikrųjų saldžios, o ne šaltos, kaip dabar įprasta. Senovės Graikijoje jos buvo pagamintos iš saldžios tešlos, kurią padengdavo medumi ir išspaudinėdavo figų sultis.
- Pirmasis žinomas rašytinis picos receptas surastas 997 m. Pietų Italijoje. Pica būdavo pagaminta su aliejumi ir česnaku ant apvalios tešlos pagrindo.
- Nors paprastai picų pagrindas būna apvalus, istorijoje yra buvę ir kvadratinio bei stačiakampio formos picos. Tokias picas būdavo lengviau dalintis.
- Įdomu tai, kad Naujajame Meksike, JAV, yra įkurta „International Pizza Expo“ (Tarptautinė picos paroda), kurioje renkasi picų šefai ir ekspertai iš viso pasaulio, dalinasi savo patirtimi ir naujovėmis picų gaminimo srityje.
Picos istorija ne tik papildo mūsų žinias apie šį garsų patiekalą, bet ir leidžia suprasti, kaip įvairios kultūros prisidėjo prie jos formavimosi. Nuo senovės laikų iki šių dienų, picų patiekalas išliko labai populiarus ir žavi savo skoniais bei istorija. Kiekvienas picos gabaliukas perkelia mus į praeitį ir primena, kad net kasdieniai dalykai slepia įdomią istoriją. Tai tik dar vienas įrodymas, kad maistas gali atskleisti pasakojimus apie žmonių gyvenimą ir kultūras.